x
e k o k o m

Ентерококи

Enterococcus faecium

Enterococcus faecium – вид бактерій роду ентерококів, що входить до складу нормальної мікрофлори травного тракту людини. За прийнятою раніше класифікацією ентерококи відносилися до стрептококів групи D та E.


Ентерококи – молочнокислі грампозитивні бактерії, що не утворюють спор і капсул, факультативні анаероби (здатні використовувати енергію бродіння і тому жити і при великих, і при нікчемних кількостях кисню). Ентерококи здійснюють метаболізм бродильного типу, ферментують різноманітні вуглеводи з утворенням переважно молочної кислоти, але не газу, при цьому знижуючи кислотність середовища до 4,2-4,6. Ентерококи високорезистентні до різних факторів зовнішнього середовища.


Enterococcus faecium заселяє кишечник людини у перші дні життя. Заселення ентерококами відбувається більш активно у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні.


Ентерококи E. faecium володіють високою ферментативною активністю, вираженим антагонізмом по відношенню до умовно-патогенних мікробів (виробляють ентероцини), виживають у жовчі.


Пропонуємо спеціально підібраний непатогенний штам, що відрізняється високим рівнем резистентності до антибіотиків.


Переваги

- Ентерококи E. faecium колонізують переважно тонку кишку.

- Терапевтичний ефект при дисбіозах кишечника.